Miközben a könyvtárak fejlesztik szolgáltatásaikat, a könyvtárhasználat csökkenő
Érdekes cikket jelentett meg Klaudy Kinga a Fordítástudomány legfrissebb (2017. 2. szám) idei számában.
Közzétette azt a levelezést, amiben a Fordítástudományi Doktori Programban résztvevők könyvtárhasználati szokásaikat írják le.
Ezekből leszűrhető, hogy az internet térhódítása szűkíti a könyvtárlátogatást. Pedig a könyvtárak is igyekeznek lépést tartani, adatbázisokra fizetnek elő, amelyekben összetett keresési funkciókkal segítik a kutatást és digitális archívumok hozzáférését biztosítják. A könyvtárak ezen túlmenően megmaradtak közösségi térnek, ahol elmélyülten lehet tanulni, kutatni. A kutatáshoz fejlesztették a könyvtárközi kölcsönzés rendszerét stb. Ugyanakkor nem tarthatnak lépést az internet sebességével, az ott megjelenő friss információk hozzáférési gyorsaságával. Továbbá azzal, hogy ma már a számítógépek termináljai a saját íróasztalra borítják mindazokat az információkat, amire a kutatóknak, olvasóknak szükségük lehet.
A nagy elektronikus adatbázisok elérhetők otthonról is, emellett a könyvtári keresés nagyobbrészt a saját számítógépről is elvégezhető, megtakarítva ezzel az utazással töltött időt.
A cikkben nyilatkozók érdekes külföldi példákkal is szolgálnak a könyvtári funkció kiszélesedéséről. Amszterdamban a helyi városi könyvtár modernségével és hangulatával csábit, miközben kiszolgálja a betérőt nemcsak olvasnivalóval, de wifi-nyomtatókkal és telefontöltő állomásokkal is – a helyben olvasáshoz regisztrálni, olvasójegyet váltani sem kell.
New Yorkban a Columbia Egyetem könyvtára hosszabbított nyitva tartással, akár este 11-ig is elérhető. Itt már nem is egy könyvtárról, hanem 28 különböző könyvtárról beszélhetünk, nyilván eltérő nyitvatartási időkkel. Mindenesetre ez a hatalmas hálózat (13 millió kötet, 160 000 folyóirat) is jelzi, hogy a könyvtárakra továbbra is szükség van (4,3 millióan fordulnak meg évente bennük), és az irántuk megnyilvánuló igény sem szűnik meg.
A könyvtári katalógusokhoz és az új tudományos cikkekhez való internetes hozzáférés megkönnyíti a kutatást, az információszerzést és sok szempontból helyettesíthetik is a könyvtárakat, mindemellett a könyvtárak azért őrzik szerepüket és igyekeznek folyamatosan fejleszteni szolgáltatásaikat, mellyel a jövőben is hasznos segítői lesznek a tudásra vágyó ember igényeinek kielégítésében.
Ajánlatkérés
Kérje ingyenes ajánlatunkat fordítási, tolmácsolási vagy egyéb szolgáltatásra a következő oldalon található űrlap kitöltésével.
Kapcsolat
1054 Budapest, Hold u. 15. II/2. | |
(+36 1) 269-1153 (+36 1) 269-1154 | |
Fax: | (+36 1) 312-5408 |
office@icontact.hu | |
Referenciák
Az elmúlt években - többek között - a következő megrendelők vették igénybe fordítási és tolmácsolási szolgáltatásainkat.
Munkalehetőség
Az InterContact Budapest Kft. folyamatosan várja szabadúszó fordítók jelentkezését külsős fordítói csapatába a következő szakterületeken:
- pénzügy, számvitel, bank
- jog
- közgazdaság
- marketing, sales
- gyógyszeripar, klinikai vizsgálatok
Amennyiben kedvet érez ahhoz, hogy csatlakozzon hozzánk, kérjük, részletes szakmai önéletrajzát küldje el a vendor@icontact.hu e-mail- címre.
Ők is bíznak bennünk:





